ولی آقای من افسوس می خورم که مردم ایران , مرده پرستند...

 اودر نامه ای خطاب به دوستش ( میرآقا عربانی ) مینوسد: 

نا پایدار بودند , به راه مقدسشان دل نبستند و عهد شکستند, ...  ما هیچ قدمی جز در راه خدا و حفظ جان و مال و ناموس خلق او بر نداشتیم. ... در مرگ عزیزانمان گریستیم , خون دلها خوردیم و دم نیاوردیم ولی آقای من افسوس می خورم که مردم ایران , مرده پرستند و هنوز قدر این جماعت را نشناختند ولی بعد ازمحو ما آیندگان خواهند فهمید که ما که بودیم, چه می خواستیم و چه کردیم ...

کوچک جنگلی

پرینت

مرحوم قرارداد توتال راخواستیم گفتند : محرمانه است و ندادند!!!چرا؟؟

نوشته شده توسط مدیریت سایت on . نوشته شده در مطالب نمونه

معاوضه یا معاملات پایاپای نفت – گاز وبرق صادراتی  که به کشورهای همسایه فروخته میشود با آب برای کشاورزان :

1 – انسان تاسف میخورد که سالها و به کراّت مطالبی را بگوید و بنویسد و آقایان حاکم بر کشورهم بنام و بعضا از نزدیک نزدیک اورا بشناسند و اجرای پیشنهاد هم کاملا بنفع ملت و دولت باشد و برای حال و آینده ایران و ایرانی  مفید باشد اما عمداً و یا سهواً توجهی به موضوع نشود  !! البته نظام ما با این روش و منش حدود چهل سال است مدام به عقب برمیگردد!

سوء مدیریت – عناصر و عوامل ناکارآمد درون حکومت , سهم خواهی ها , از سهم ناداشته در پیروزی انقلاب و دفاع مقدس , فقط و فقط خود و نزدیکان خود را دیدن و مدَنظر داشتن , منیَت نهادی وبخشی نگری , سپردن مسئولیتها و ارهای بزرگ به افراد کوچک !! ...و  دهها نارسایی در مدیریت کشور , ایران  و داشته های فراوان ایرانیان را به باد فنا داده و هیچ امیدی به فردای بهتر نیست !! واقعا و جدا بعنوان احدی از  نسلی که انقلاب کردند و جنگ را اداره کردند, شرم دارم که به فرزندان و نسل جوان امروز بگوییم که : «« در سالهای 156 و 1357 , چه تحویل گرفتیم و الان  چه باید تحویل بدهیم ؟؟ از حدود بیست کشوری که به مقتضای شغل و مسئولیت هایم سفرکرده ام , چنانچه ادعا کنم که جزو بدترینها در اداره کشور هستیم , بیجا نگفته ام !! که دراین فرصت به بعضی از اقدامات و پیشنهاد هایی که داشته ام اشاره میکنم :

الف: سال 1356 شمسی یعنی اولین سال ورودم به دانشگاه درسفری دانشجویی که به ترکیه رفته بودم  پس از عبور از روی پل تنگه بسفر که بخش اروپایی استانبول را به بخش آسیایی متصل می کندٌ باچه تحقیقات مفصلی متوجه شدم که چند و چون ماجراهای ساختن این پل با سرمایه و تکنولوژی چه کشور وبا علم به اینکه تذکیه ای ها چنین پول و مغزی ندارند ,متوجه شدم که پل را ژپنی های مغلوب درجنگ جهانی دوم زده بودند و نوع قرار داد هم B.O.T   یعنی  «« بساز- هره برداری کن و پول و سود آن را ببر»»

معاوضه یا معاملات پایاپای نفت – گاز وبرق صادراتی  که به کشورهای همسایه فروخته میشود با آب برای کشاورزان :

 Bild.Operation . Transfer» که پس از باز گشت و پیروزی انقلاب اسلامی , در اولین ملاقات بایک مقام دولتی مسئول در وزارت بازرگانی که آنموقع آقای وهاجی وزیر بود و برای چگونگی پیوستن به WTO :   یا همان سازمان تجارت جهانی رفته بودم که مفصل در اینمورد با آقای وهاجی صحبت کردم و موضوع قراردادهای BOT   را برای اوتوضیح دادم و گفتم که صدها پروژه نظیر احداث پل تنگه بسفر , میشود تعریف کردو چون ما پشتوانه هایی نداریم که امثال ترکیه ندارند« مثل نفت – گاز و...» خارجه ها خیلی راحت می آیند.... و یادم هست به او گفتم واردات به سبک سنتی را لااقل برای کالاهای اساسی محدود کنید! و بجای آن با اینهمه دلار که در خزانه هست بروید سهام مجتمع هایی مثل کشت و صنعت ها – کارخانه های قند – مجتمع های نیشکرو- سویا – گندم و غلات را بخرید و بجای سهم سود سالیانه , محصولشان را بیاورید و مدام هرساله افرادی را برای خرید اقلام کالاهای ااساسی نفرستید که اول بفکر استفده های شخصی و کمیسیون و ...هستند و بعد خرید!

کما اینکه ...( باشه بعدا مینویسم )

ب : به آقای وهاجی گفتم در قرار داد ها حجره ای عمل نکنید ...شروطی را برای برندکان منا قصات بگذارید , معنی ندارد که دلار مارا بگیرند اونوقت آب عدنی خورا کی خودشان را هم از کشور خودشان و یا متحدانشان بیاوذند!!

تقریبا همه میدانند در یک دوره نخست وزیری و ساکانداری کشور مالزی , فقر از 50% چگونه به 5 % در صد رسید!

«« میریت درست و کاذآمد »» از دوستی پرسیدم مالزی چگونه و چرا در مدت کوتا هی به کشورهای یشرفته پیوست ...مثالی برایم زد : یک آگهی مناقصه صادره از دولت مالزی در خصوص یک پروژه ملی را بمن داد که فکر میکم چهل شرط برای برنده مناقصه گذاشته شده بود مثلاً:

-          برای پرواز از کشور مبدا تا مالزی ملزم به پرواز با خطوط هوایی مالزیایی هستند!

-          تمام مواد غذایی و نوشیدنی را باید از داخل مالزی تامی کنند.

-          در هتلهم مهمانسراهای مالزی مستقر شوند و نه در جاهایی مثل رزیدانس سفارتخانهایشان !

-          مواد ؛ وسایل ؛ ابزار و نیروی متخصص برای اجرای پروژه را از داخل مالزی تامین کنند!

-          و ... و ...

-         حالا ماهم سالهاست قرار دادهای مشابه می بندیم ؛ خداییش در کدام قراردادی چنین شوطی هست ؟ من در قرار دادی که وزارت نفت با شرکت توتال فرانسه منعقد کرد و الحمدالله بخاطر تحریم ؛ انسویها جا زدند از دفتر ویر نفت تا کمیون انرژی مجلس ؛ دفتر رهبری و ... تماس گرفتم تا بلکه یک نسخه از قرار داد را بگیرم وبا جمعی از دوستان ؛ نظرات اصلاحی خود را بدهیم ....بعد از پاسکاریهای فراوان ؛ گفتند : محرمانه است و ندادند!!!

ج: بعد از ماهها دوندگی و تلاش و داد زدن و نوشتن ؛ گفتیم الآن که لااقل به هشت کشور برق میفروشید و به همین تعداد از کشورهای غالباً همسایه نفت ؛ گاز ؛ محصولات پترویمی میدهید و انها مثل ارمنستان – ترکمنستان – ترکیه و ...آب فراوان دارند لااقل برای کشاورزان آب بخرید...

گفتیم و نوشتیم که در ترکمنستان که با شاه لوله به آنجا نفت میدهید قیمت هر راس گوسفند د حال حاضر سی هزار تومان است لا اقل برای زلزله زدگان ؛ دام و طیور بیاورید و حتی برای جناب دکترمحمد جواد ظریف نوشتم که آقا سازمان صلیب سرخ جهانی جدای از مقررات تحریمی عمل میکند س از طریق آنها برای زلزله زدگان ؛ آب برای کشاورزی و دام و طیور برایشان بیاورید ...

خدایا توشاهدی که همه اینها را گفتیم و نوشتیم و عمل نکردند:

نمونه ای از کم و کیف صادرات نفت به سه کشور همسایه که اتفاقاً آب فراوان دارند و یا دام و طیور ارزان و فراوان وحتی برای آوردن یک قطره آب یا یک راس گوسفند

جزئیات صادرات گاز به سه کشور همسایه

خط لوله صادرات گاز

حجم صادرات گاز ارتباط مستقیمی با چهار عامل مقدار تولید، میزان مصرف داخلی، میزان تقاضای خارجی و روابط سیاسی و تجاری دارد و از ایران انتظار می رود به عنوان بزرگ‌ترین دارنده مخازن گازی جهان اثر منفی چهار عامل مذکور را خنثی کرده و جایگاه واقعی خود را در بازار گاز جهان پیدا کند.

به گزارش ایسنا، بر این اساس در هشت ماه نخست امسال ایران ۲۵۰ میلیون مترمکعب گاز به ارمنستان، بیش از پنج میلیارد مترمکعب گاز به ترکیه در نیمه نخست امسال و بیش از یک میلیارد مترمکعب گاز به عراق صادر کرده است.

بر اساس برنامه ریزی وزارت نفت میزان صادرات گاز طبیعی ایران که در سال ۱۳۹۴، ۳۰ میلیون مترمکعب در روز بود به ۷۸ میلیون مترمکعب در روز تا پایان سال ۱۳۹۶ و ۱۹۵ میلیون مترمکعب تا پایان سال ۱۳۹۹ خواهد رسید. طبق آخرین آمار اعلام شده شرکت ملی گاز ایران از ابتدای امسال تا ۲۳ مردادماه به‌طور میانگین روزانه حدود ۳۶ میلیون مترمکعب گاز صادر کرد. ایران در ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خردادماه امسال به ترتیب روزانه ۳۵، ۳۰ و ۳۲ میلیون مترمکعب گاز صادر کرده است.

صادرات روزانه حدود یک میلیون مترمکعب گاز به ارمنستان

ایران و ارمنستان سال ٢٠٠٤ میلادی (١٣٨٣ شمسی) یک قرارداد تهاتر گاز و برق برای مدت ۲۰ سال امضا کردند که بر اساس آن گاز صادراتی ایران به مصرف نیروگاه های تولید برق در ارمنستان می رسد و در عوض ایران از ارمنستان، برق وارد می کند، لازم به ذکر است ارمنستان از اواسط سال ٢٠٠٩ واردات گاز از ایران را آغاز کرده است.

بر اساس قرارداد تهاتر برق بین ایران و ارمنستان برای صادرات گاز و دریافت برق، در هشت ماه نخست امسال ۲۵۰ میلیون مترمکعب گاز به ارمنستان صادر شده است .ایران از طریق مرز نوردوز با یک خط لوله اختصاصی ۳۰ اینچ به طول ۱۱۰ کیلومتر در تبریز، روزانه حدود یک میلیون مترمکعب گاز به ارمنستان صادر می‌کند.

در سال ۹۵ طبق قرارداد، ۳۶۵ میلیون مترمکعب و در نیمه نخست امسال ۲۵۰ میلیون مترمکعب گاز از این خط لوله به ارمنستان صادر شده، البته ظرفیت سالانه خط لوله صادراتی حدود ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب است.

ایران در ازای یک متر مکعب گاز، سه کیلو وات ساعت برق از ارمنستان در مرز تحویل می گرفت که این میزان هم اکنون به ۳,۲ کیلو وات ساعت برق افزایش یافته است، به گفته مسئولان وزارت نیرو و شرکت برق، در تابستان امسال ۳۰۰ مگاوات برق از ارمنستان و ۱۵۰ مگاوات برق از جمهوری آذربایجان وارد کشور شده است.

صادرات پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب گاز به ترکیه

ایران در نیمه نخست امسال در مجموع پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب گاز از مرز بازرگان به ترکیه صادر کرد. ایران به طور میانگین روزانه حدود ۳۰ میلیون متر مکعب گاز به ترکیه گاز صادر می‌کند. قرارداد ایران با ترکیه سالانه است که بر اساس آن حجم مشخصی را باید در طول یکسال به ترکیه تحویل دهد، بر این اساس زمانی که مصرف داخلی زیاد می‌شود مانند زمان اوج مصرف در زمستان، حجم صادرات به ترکیه را کاهش داده می شود. حجم صادرات به ترکیه در طول سال ۹۵، هشت میلیارد مترمکعب و در نیمه نخست امسال در مجموع پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب بوده است.

صادرات گاز به ترکیه با ادامه خط لوله دوم سراسری انتقال گاز که منبع اصلی تامین گاز پالایشگاه گازی فجر جم است، انجام می شود و این خط لوله تا قزوین ادامه می‌یابد و از آنجا یک خط لوله به سمت استان آذربایجان غربی منشعب می‌شود و سرانجام در مرز بازرگان این گاز را به ترکیه صادر می‌کنیم.خط صادراتی به ترکیه که از قزوین منشعب می‌شود و تا آذربایجان ادامه دارد ۴۸ اینچ است و از تبریز تا بازرگان نیز قطر آن ۴۰ اینچ می‌شود که افزون بر تامین بخشی از مصارف داخلی آذربایجان در انتها گاز را تحویل مرز صادراتی می دهد؛ ایستگاه‌های قزوین، خرمدره، زنجان، هشترود، تبریز و مرند به وسعت ۶۹۶ کیلومتر روی این خط قرار دارند که در مجموع خط دوم آذربایجان نامیده می‌شود.

آخرین میزان صادرات گاز به عراق

صادرات روزانه گاز به بغداد بین ۷ تا ۲۵ میلیون مترمکعب تعیین شده و تاکنون یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب گاز از پایانه نفت‌شهر به عراق صادر شده است. دو پایانه مرزی در نفت شهر و شلمچه در مناطق عملیاتی ۷ و یک، برای  صادرات گاز طبیعی به عراق اختصاص یافته‌اند که بدین منظور دو رشته خط لوله ۴۸ اینچ منشعب از خط ششم سراسری شامل خط کوهدشت-نفت‌شهر به طول ۲۳۱ کیلومتر و اهواز-شلمچه به طول ۱۴۱ کیلومتر طراحی  و احداث شده است.

از پایان خرداد امسال، صادرات گاز به بغداد از پایانه نفت‌شهر آغاز شده و تاکنون یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب گاز صادر شده است. در حال حاضر از طریق شبکه موجود ایلام و کرمانشاه، روزانه ۱۴ میلیون مترمکعب گاز جهت مصارف نیروگاهی به بغداد صادر می‌شود که افزایش آن بستگی به مصرف گاز داخلی دارد با این وجود، بر اساس قرارداد بین ایران و عراق، با تکمیل خط ششم سراسری میزان صادرات از حداقل ۷ میلیون مترمکعب گاز شروع می شود و تا ۲۵ میلیون مترمکعب در روز قابلیت افزایش دارد.

پایانه شلمچه برای صادرات گاز به بصره در نظر گرفته شده، خط لوله صادراتی اهواز-شلمچه نیز گازدار شده و به محض آمادگی طرف عراقی صادرات گاز ایران به بصره آغاز می‌شود که همانند قرارداد بغداد قابلیت صادرات تا ۲۵ میلیون مترمکعب در روز وجود دارد.

افزایش ۱۰ درصدی صادرات گاز ایران تا چهار سال آینده

بر اساس برنامه وزارت نفت در دولت دوازدهم، سهم ایران در تجارت جهانی گاز در چشم انداز ۱۴۰۰، به حدود ۱۰ درصد افزایش خواهد یافت و به عبارتی هفت برابر میزان کنونی می‌شود 

درحال حاضر  سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب به ترکیه صادر می شود که ظرفیت افزایش آن وجود دارد و در این رابطه مذاکراتی هم صورت گرفته است. طبق برنامه، قرار است صادرات گاز به عراق سالانه به ۲۰ میلیارد متر مکعب برسد. کشورهای جنوب خلیج فارس نیز هدف دیگر برای صادرات گاز است که ۱۰ میلیارد متر مکعب در سال برنامه ریزی شده است. برای جمهوری آذربایجان نیز، ۲ میلیارد متر مکعب سالانه گاز در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام


اشتراک گذاشتن این مطلب

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

اضافه کردن نظر