ولی آقای من افسوس می خورم که مردم ایران , مرده پرستند...

 اودر نامه ای خطاب به دوستش ( میرآقا عربانی ) مینوسد: 

نا پایدار بودند , به راه مقدسشان دل نبستند و عهد شکستند, ...  ما هیچ قدمی جز در راه خدا و حفظ جان و مال و ناموس خلق او بر نداشتیم. ... در مرگ عزیزانمان گریستیم , خون دلها خوردیم و دم نیاوردیم ولی آقای من افسوس می خورم که مردم ایران , مرده پرستند و هنوز قدر این جماعت را نشناختند ولی بعد ازمحو ما آیندگان خواهند فهمید که ما که بودیم, چه می خواستیم و چه کردیم ...

کوچک جنگلی

پرینت

هزینه فایده ( Cost benefit ) مهمترین اصل اقتصادی که در جمهوری اسلامی مغفول مانده وبسیاری از فرصتها را به تهدید مبدل ساخته است!!

نوشته شده توسط محسن اثنی عشری on . نوشته شده در مطالب نمونه

هژبریزدانی مالک بانک صادرات ایران

هژبر یزدانی بنیانگذار و مالک بانک صادرات ایران

بحث را با یک مثال که مدتهاست میخواسته ام مطرح کنم شروع میشود :

هژیر یزدانی مالک بانک صادرات ایران ً دکه  فوق العاده باهوش ودرکسب و کار و تجارت کم نظیر بود و انصاافاً در ایجاد اشتغال و رفاه مردم تلاش میکرد , و درواقع یک کارآفرین منحصر بفردی بود که گفتند بدلیل بهایی بودن ٌ تمام اموال او صادره و ناگزیر به خارج از کشور رفت , هرند از پادر آوردن امثال او مثل حاجی برخوردار مالک پارس اکتریک , لاجوردی شهرک اکباتان , خیامی ایران خودرو و... و...از جفاهایی بود که  به مردم ایران شد !

باکمال تاسف هنوز نابود کردن کاذآفرینان ادامه دارد که بدلایلی از ذکرنام قربانیان  آنها معذورم ! بهرحال هژبر میگویند:

در یکی از سالهای مالی در جلسه مجمع عمومی بانک صادرات نکته ای در گزارش هیات مدیره به مجمع عمومی مطرح میشود که اورا بفکر فرومی برد ...چنانچه بعضی از دوستان, آن دوران را بیاد بیاورند : تقریباً درب اکثر شعبه های بعضی از شعب بانکها یکنفر یا بیشتر پلیس می گذاشتند تا مبادا دزدی,  انجام و مبلغی از بانک به سرقت رود ! و پول این ماموران را بانک به سازمان مرکزی پلیس می پرداخت ...!!

« در همان سال مالی و بدستور او مجموع پرداختی به نیروهای امنیتی ازیکطرف و جمع سرقتها از شعب بانک صادرات در سراسر کشور  ازسوی دیگر محاسبه و نتیجه این میشود که هزینه های پرداختی بانک به پلیس چند برابر مبلغ تمام سرقتها درسراسرکشور و در همان سال مالیست !!»

طبیعتاً و فوراً دستور میدهد که کلاً پلیس را از درب شعب بانک ٌ مرخص کنند...در واقع حساب « هزینه ٌ فایده کرده است»

حالا نقل بالا گرفتن دعوای آمریکا وایران است:

1 – واقعیت اینست که آقای ترامپ ٌ زور میگوید و قلدری میکندو اقداماتی میکند که حتی ما و سایر مسلمانها در خاور میانه ! از یکسو و اقلیتهای دینی وقومی در آمریکا را تحقیر و حتی نسبت به اعتقاداتشان آگاهانه و یا ناخود آگاه ورود بیجا میکند!!

مثلا بهردلیل دولت و حکومت ایران کمک به مسلمانهای لبنان – یمن – سوریه و ...برای خود و مردم و احتمالا بااستناد به اینگونه احادیث یا آیات قرانی

 «« من اصبح و لم یهتم بامور المسلمین »»

قال رسول الله(ص): «مَنْ اَصْبَحَ و لم یَهْتَمُّ بِاُمورِ الْمُسْلِمینَ فَلَیْسَ مِنْهُمْ وَ مَنْ سَمِعَ رَجُلاً یُنادى یا لِلْمُسْلِمینَ فَلَمْ یُجِبْهُ فَلَیْسَ بِمُسْلِمٍ؛

«« هر کس صبح کند و به امور مسلمانان همت نورزد، از آنان نیست و هر کس فریاد کمک خواهى کسى را بشنود و به کمکش نشتابد، مسلمان نیست.» کافى، ج 2، ص 164، ح 5. »» و ممانعت برای انجام این وظیفه بهردلیل موجب خشم و و ناخشنودی دولتها و مردم مسلمان میگردد. و یکی از عصبانیت ها و خشم آمریکاییها درسیاست خارجی ما همین است .

2 – مخالفین اقدامات ایران هر کدام از منظری به این کشمکش پرداخته وبعضاً میگو یند:

بله !! ایران بایستی از اینکارها دست بردارد !

و استدلال میکنند و معتقدند بحث کمک و دلسوزی نیست بلکه حکام ایران در توهم تشکیل امپراطوری هستند !! تا جاییکه حرف این عده بنده را وادر به ملاقات مفصل با یکی از افراد موثر در سطوح بالای نظام کرد و متاسفانه او بمن گفت :

...فلانی , توچرا ؟ میگی نه !! ...الان ما در بیروت هستیم – درشام هستیم – دربغداد هستیم  - در صنعا هستیم و ...ادامه داد , حتی خارج نشینهای بقول او ضد انقلاب هم الآن راضی و خوشحالند ..ما امپراطوری هخامنشی را درست کردیم و ...!!!

وامثال خودم معتقدیم که :

الف : منظور از حدیث پیش گفته ( من اصبح به ....) بهیچ وجه تشکیل امپراطوری نیست !!!

ب : تا الآن بررسیهای شخصی من نشان میدهد که روزانه میلیونها مترمکعب گاز , بشکه نفت , هزارها مگاوات برق ... به کشورهای عمدتا همسایه آنهم از جنوبی ترین نقاط ایران مثل کنگان واز طریق لوله صادر میشود , کشورهایی مثل ارمنستان – ترکیه – عراق – ترکمنستان و ...و نفت و گاز از طریق لوله صادرمیشود, یعنی زیر ساختهای مجهز برای انتقال گاز و نفت !! آنوقت بارها گفته و نوشته ام همش برای گرفتن دلار حرص و ولع !! نداشته باشید ... در خیلی ازموارد هم معلوم نیست که این درآمدهای فراوان کجامیرود؟؟

بلکه درقبال اینهمه صادرات , چند تا لوله آب برای کشاورزان بیاورید ... بنا بر روایتی نرخ هر راس گوسفند در ترکمنستان بین 20 تا سی هزار تومان است ! آنوقت در ایران حدوداً بین 600 تا 900 هزار تومان!!؟؟

شنیده ام در ارمنستان گهگاه , وقتی آسمان ابری میشود مردم نگران میشوند که احتمالاً سیل می آید ...پس آب , فراوان است و یا ترکیه که برق - گاز ونفت ایران را میبرد سرشار ازآب بخصوص برای کشاورزی است .

کمتر کسی است که نداند اصلاً سرچشمه دجله و فرات در ترکیه است و این یعنی کشوری که آب فراوان دارد اما دریغ از یک بطرآب که ما از آنجا بیاوریم و این یعنی اوج حماقت افرادی که قراردادهای مختلف تحویل نفت و گاز و برق به ترکیه را تنظیم و امضاء کرده اند!!

خوب دام و طیور بیاورید : تقریباً همه میدانند:

«« صلیب سرخ جهانی در مواقع حوادث دلخراشی مثل سیل – زلزله و ...زیر تیغ تحریم و ممانعت گیر نمیکند »»

بعد از زلزله غم انگیز کرمانشاه در سال 1396 و شهرهای اطراف بویژه سرپل ذهاب ؛ علی رغم مصدو میتها و ناتوانی های جسمی ناشی از مصدومیتها و جراحات ناشی از جانبازی در دفاع مقدس  به دفتر جناب دکتر محمد جواد ظریف وزیر محترم و کاردان امور خارجه کشورمان که خیلی هم او را دوست دارم رفته و خواستم چنانچه آب و دام و طیور برای زلزله زدگان بیاورند دیگر تقریباً نیازی به چیز دیگری ندارند و هیچ کشوری هم به بهانه های مختلف مانع کمک رسانی  نخواهد شد. اما دریغ ازکوچکترین اقدام؟؟!!

3  – دعوای امروز و حاد آمریکا و ایرانهم با این روش احتمالاً حل  میشود که :  

بجای پولهای هنگفت حاصل ازفروش نفت و گاز و برق صادراتی به کشورهای همسایه ؛ آب وارد کنید که خودم عجله ای و هنگام رفتن به دفتر جناب دکتر ظریف , حداقل 13 مزیت واردات آب برای کشاورزان بشرح زیر را نوشتم:

3  - چرا؟ با واردات آب و فراوان شدن  محصولات کشاورزی و بخشهای مهمی از صنایع کشورکمک های غیر نقدی مثل انواع محصولات کشاورزی و صنعتی به کشورهای هدف و درحال حاضر به سوریه – لبنان – یمن و ...نمیکنند؟؟

تا هم بخشی از بیکاری وحشتناک فعلی کم شود و هم چرخ کشاورزی و صنایع داخلی اعم از صنایع غذایی ... وهم بهانه های امثال آمریکا  بی حاصل شود. هر چند بعید است آمریکا و دیگران باکمک های بشر دوستانه بخصوص , غذا - دارو و ...مشکلات جدی داشته باشند.

بی آبی داره مردم وکشور رانابود !! میکنه! 

شاید پنجاه بارتاکنون نوشته ام : خرید آب برای کشاورزان دهها مشگل از جمله حاصلخیری خاک راحل میکند

1        - اشتغال روستائی ورونق اقصادی را برای روستائیان و کشور ; به ارمغان می آورد.

2        - مهاجرت  معکوس از شهر به روستا;

3        -ایجاد کارگاههای کوچک _ متوسط وبزرگ تبدیلی ودرنتیجه ایجاد ارزش افزوده ...

4         - جلوگیری حتمی از هجوم ریزگردها

5        -پیشگیری از نابودی شهرهای بزرگ وتبدیل آن به کویر

6        -مستغنی شدن روستائیان و پرهیز از دریافت یارانه

7         - راه افتادن صارات کشاورزی و تقویت امنیت ملی ازجهت موادغذائی ;

8         - اجرای برنامه های مدیریت آب و اصلاح الگوی کشت درکشور و ...

9         - کم شدن وابستگی به خام فروشی موادی مثل نفت ( طلای سیاه) _ گاز و موادمعدنی مثل سنگهای کربنات کلسیم.

10     -پیشگیری اززمین خواری _ رودخواری و ...

11      - پیشگیری از آب آشامیدنی آلوده بخورد مردم دادن !

12    _ تقویت فرهنگ کار و بالا بردن توان جسمی مردم بویژه جوانان روستائی تا بتوانند درموقع لزوم وهجوم دشمن از کشور ; ناموس و اعتقادات خود و زنان و مردان کشورشان دفاع کنند.
توضیح : لطفا دلایل حمله مغول به ایران. واینکه چرا ایرانیان ؟ مقاومت نکردند و چنگیزخان مغول از حوالی نیشابور( شرق کشور ) آمدند و ازغرب کشور به عراق رفتتد!! وهرکاری دلشان خواست در ایران کردند.! را در آثار احمدکسروی حتما بخوانید.

13    - ...

14    - ...

در پایان یا آور میشود که چنانچه از منظر « هزینه , فایده » به مسایل نگریسته و عاقلانه تر و نه توهم آلود به مسائل امروز ایران و منطقه نگریسته و عمل شود , نفع همه و رضای خدا درآنست.

والسلام

محمدعلی اثنی عشری

7 – مهرماه - 1397

 

اشتراک گذاشتن این مطلب

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

اضافه کردن نظر